OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Má to určitě něco do sebe, když si heavy metalová kapela vybere svého maskota, jehož tvář pak nasazuje většině svých produktů. RAGE v tomto směru vždycky tak trochu pokulhávali, ale vzhledem k jejich dlouholeté výjimečnosti to určitě nebyl prohřešek, za který by mohli být plísněni. Ani obal alba „Unity“, na němž se poprvé objevil „reálný“ motiv lebky s plechovými čelistmi, nenasvědčoval tomu, že by se v tomhle směru zajeté poměry u Peavyovců měly nějak zásadit změnit. Jenže je tu album „Strings To A Web“, z jehož obalu se tenhle přinejmenším sporný zjev šklebí už popáté, a já mám takový nepříjemný pocit, že už i RAGE svého maskota definitivně našli. Bohužel. Některé ze zmíněných pět titulních kreseb se díky tomu sobě navzájem až podezřele podobají, přičemž (a to rozhodně nechci být za škarohlída) pavoučí provedení „plecholebky“ je z nich navíc spolehlivě tím neodpornějším a jako takové by jistojistě s přehledem uspělo v soutěži o nejhorší albovou obálku roku.
Naštěstí (a to říkám zejména při zpětném ohlédnutí se za „Carved In Stone“) je to ale to jediné, co lze „Strings To A Web“ vytknout. Devatenáctý zásah do terče posluchačské přízně RAGE zasadili přesně tam, kde jsme je v jejich podání byli zvyklí vídat nejčastěji, totiž zase pěkně blízko ke středu. To je asi nejdůležitějším poselstvím alba, které je jinak vedeno v přísně očekávaném duchu lovení v osvědčených vodách nejslavnějších let kapely, s drobnou, leč veskrze sympatickou symfonickou vložkou (příznačně pojmenovanou „Empty Hollow“) navrch. Jelikož se však tentokráte onoho pravého ducha skupiny povedlo vyvolat prakticky se vším všudy, jsou to znovu ti nám všem nejmilejší RAGE, kteří téměř každou svojí kovovou melodií dokáží zasadit zatraceně citelnou ránu.
Stručný pohled do řádek alba proto nemůže přeskočit téměř žádnou jeho položku (určitě by si to zasloužila snad jen závěrečná „Tomorrow Never Comes“) a nemůže ani nevidět, kolik zajímavých (třebaže klasických) momentů se tam všude nachází. Pružný otvírák „The Edge Of Darkness“ krom zvučného riffu, sóla a po Peaveyovsku lechtivého refrénu zavíří před ušima také neodolatelnou šlehačkou v podobě svůdných Smolského kytarových hrátek v úvodu, „Hunter And Pray“ coby nejzvučnější zásek celé nahrávky zase nabídne úžasnou ústřední melodii se zcela evidentní visačkou „To nejlepší z RAGE“ a je potěšující samozřejmostí, že bych v podobně pozitivním duchu mohl skutečně pokračovat až k samotnému konci alba a znovu a znovu bych se opakoval při vyzdvihování všeho, co dělá z RAGE RAGE. Tedy mimořádně vyvedených melodií, mimořádného kapelníkova zpěvu a mimořádné kytary jeho běloruského parťáka (slyště namátkou třeba jeho vzletné sólové počínání v „The Beggar´s Last Dime“), pokud byste to snad náhodou nevěděli.
Nepochybuji totiž o tom, že RAGE zná každý (kdo dočetl až sem), a ten samý každý také ví, jak znějí, respektive, jak by asi znít měli. Na „Strings To A Web“ pak znějí přesně tak, jak znít mají, a to je, myslím, pro tohle album určitě tím nejvýstižnějším vysvědčením.Když RAGE znějí jako RAGE, je všechno v nejlepším pořádku.
8 / 10
Peter "Peavy" Wagner
- zpěv, baskytara
Victor Smolski
- kytary, klávesy
André Hilgers
- bicí
1. The Edge Of Darkness
2. Hunter And Prey
3. Into The Light
4. The Beggar´s Last Dime
5. Empty Hollow
6. Strings To A Web
7. Fatal Grace
8. Connected
9. Empty Hollow (Reprise)
10. Saviour Of The Dead
11. Hellgirl
12. Purified
13. Through Ages
14. Tomorrow Never Comes
Resurrection Day (2021)
Wings Of Rage (2020)
Seasons Of The Black (2017)
The Devil Strikes Again (2016)
21 (2012)
Strings To A Web (2010)
Carved In Stone (2008)
Full Moon in St.Petersburg (Live CD, DVD) (2007)
Speak Of The Dead (2006)
From The Cradle To The Stage (Best Of) (2004)
Soundchaser (2003)
Unity (2002)
Welcome To The Other Side (2001)
Ghosts (1999)
XIII. (1998)
End Of All Days (1996)
Lingua Mortis (1996)
Black In Mind (1995)
10 Years In Rage (1994)
The Missing Link (1993)
Beyond The Wall (EP) (1992)
Trapped! (1992)
Extended Power (EP) (1991)
Reflections Of A Shadow (1990)
Secrets In A Weird World (1989)
Perfect Man (1988)
Execution Guaranteed (1987)
Reign Of Fear (1986)
Prayers Of Steel (jako AVENGER) (1985)
Vydáno: 2010
Vydavatel: Nuclear Blast
Stopáž: 54:57
Produkce: Victor Smolski & Charlie Bauerfeind
Studio: Twilight Hall Studio, SRN
Rage jsou na scéně opravdu výjimečný úkaz. Vydali TOLIK alb, TOLIK kvalitních a stále to baví jak je, tak i mě. V poslední pár deskách se dalo vycítit, že se tvorby začíná probojovávat častá nemoc klasických metalových dinosaurů – rutina. Minulá "Carved in Stone" tímto byla prolezlá, byť se ještě celkem hezky poslouchala, docela dost. Od nové desky jsem takto čekal variaci rutiny na rutinu. Ovšem již od prvního poslechu jsem věděl, že Rage jsou zpátky! Z nové již 19. desky totiž nejde cítit kolovrátek odfláknutého ražení jako právě na předloňské řadovce "Carved in Stone", ale svěží kapelu, kterou baví skládat, hrát a předat posluchači vydatnou porci toho nejlepšího ze své tvorby. K písním samotným – úvod alba je fantastický! První 4 písně jsou Rage ve svých nejlepších letech, hitoví, zpěvní, bezchybní! Nakažlivé refrény, šlapavé tempo, vzletné melodie, všechno, proč jsem si tuto partu už dávno zamiloval. S příchodem páté "Empty Hollow" a jeho čtyř dílčích částí se slova stávají pouhým prachem. Tuto nádheru v přehrávači omílám snad po třicáté a stále se prožitku, který mi předává, nemůžu vzpamatovat. Opravdový geniální masterpiece, který tu nebyl od "In a Nameless Time" a který mi totálně rozbořil žebříček srdcových písní by Rage. "Empty Hollow" se usídlilo na stupínku nejvyšším a pochybuji, že ji někomu v nejbližší době přenechá. Pro mě nejlepší čtvrhodinka v celé historii této kapely. Po repríze tohoto skvostu přichází kvalitativní zvolnění, kapela jakoby si sama uvědomila, že nic dalšího podobně dobrého nahrát nemůže, proto servíruje další "rejdžovské" vypalovačky bez výrazného vybočení. Na jednu stranu to trochu zamrzí, na stranu druhou stále si drží svou úroveň. A tak to pokračuje až do konce, který reprezentuje unylý a přitom milý cajdáček "Through Ages" s navazující ulítlou riffovačkou v podobě "Tomorrow Never Comes". Suma sumárum: Je opravdu neuvěřitelné, že Rage stále drží fazónu. Neznám moc dalších kapel, které by se na scéně po takřka třicetiletém hoblování a množství personálních změnách stále mohli zařazovat mezi špičku. V mém případě je potíž s bodováním. První 4 písně tak 8,5/10, "Empty Hollow" až její repríza 10/10, zbytek 6,5/10 ... Průměrně to dává nějakých 8,3 a jelikož mě Peavyho trio skutečně potěšilo, budu zaokrouhlovat nahoru a těšit se na další výtvor, pokud to tedy s tím "Tomorrow Never Comes" hoši nemysleli vážně.
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.